Kino, muzea, lotnisko

Kino, muzea, lotnisko – poznajmy to wszystko

24 września zakończył się projekt edukacyjny naszej szkoły „Kino, muzea, lotnisko – poznajmy to wszystko”. Projekt ten był współfinansowany przez Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Balicach.
W ramach projektu uczniowie klas V i VI co miesiąc od września 2009r. uczestniczyli w projekcjach filmowych w Kinie Pod Baranami, a także zwiedzali krakowskie muzea oraz uczestniczyli w lekcjach przedmiotowych. Dzieci były w Muzeum Narodowym, Muzeum Archeologicznym, Collegium Maius, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Przyrodniczym, Muzeum Historycznym, Ogrodzie Botanicznym, na Kopcu Kościuszki, na Wawelu. Zwiedziły wiele wystaw, w szczególności: ” Drogi Polaków do Niepodległości”, „Zbrodnia Katyńska”, „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Głównym celem projektu było stworzenie dzieciom szansy podwyższenia poziomu wiedzy o zasobach kulturowych Krakowa oraz uświadomienie roli i znaczenia Portu Lotniczego w środowisku lokalnym i w świecie. Comiesięczne projekcje filmów połączone z dyskusją tematyczną miały na celu kształtowanie u młodych ludzi świadomego odbioru filmu oraz poszerzenie wiedzy z dziedziny filmoznawstwa.
Dzięki dotacji Lotniska w Balicach od kwietnia wyjazdy dzieci do Krakowa były bezpłatne. Ponadto wszyscy uczniowie szkoły mogli uczestniczyć w całodziennej wycieczce do Portu Lotniczego w Balicach. Zarząd Airportu, a w szczególności Pan Józef Olchawa – pracownik biura prasowego Portu, otworzyli dla uczniów wszystkie drzwi – nawet te, które dla ludzi z zewnątrz na co dzień są zamknięte. Dzieci miały niepowtarzalną okazję wejścia do kaplicy Jana Pawła II i na taras widokowy, skąd z ogromnym zainteresowaniem obserwowały samoloty różnych przewoźników. W programie wycieczki po Lotnisku cywilnym była również prelekcja o szkodliwości narkotyków, a także spotkanie z pracownikami służby celnej.
Po Lotnisku Wojskowym oprowadził uczniów Pan Marek Podolak. W tej części Portu uczniowie mieli możliwość obserwowania startujące i lądujące samoloty. Zwiedzili wieżę kontrolną i mieli okazję usiąść za sterami samolotów wojskowych.
Ostatnim punktem programu, zamykającym projekt był wrześniowy wyjazd do Inwałdu, gdzie dzieci zobaczyły miniatury budowli najsłynniejszych cudów archeologicznych świata, m.in. Colloseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Bazylikę Św. Piotra, Plac Św. Piotra, a także Mur Chiński. Świetnie bawiły się również w lunaparku znajdującym się na terenie „Świata Marzeń”.